Hätäensiapukurssi jäsenistölle

Hei,

Metsästysseura Kerä järjestää jäsenistölleen hätäensiapukurssin 8h. Kurssi järjestetään lauantaina 17.3.2018 klo. 8.00 – 15.00 ja jos kiinnostuneita riittää, niin myös sunnuntaina 18.3.2018

Paikkana toimii metsästysseuran seuran maja. Kurssi on jäsenistölle ilmainen

Ensiapukoulutus on hyvin hyödyllinen ihan kaikille. Ensiaputaidot on hyvä olla hallussa niin seuran toiminnassa, kuin myös sen ulkopuolella. Koskaan ei voi tietää, mitä tapahtuu ja näillä kursseilla voidaan parantaa jokaisen valmiuksia toimia eri tilanteissa. Kurssi toimii myös Ensiavun Peruskurssin EA 1 kertauskurssina ja jos osallistujat haluavat EA 1 kurssitodistukseen 3 vuotta lisää voimassaoloaikaa, niin osallistujilta vaaditaan voimassa olevaa Ensiavun Peruskurssi EA 1 kurssitodistusta / korttia.

Pyytäisimme teitä ilmoittautumaan koulutukseen viimeistään 14.3. mennessä Helena Hänniselle (helena.hanninen3@luukku.com ) tai tekstiviestillä numeroon 040-8681282. Kurssille mahtuu maksimissaan 15 henkilöä / päivä, eli yhteensä 30 ensimmäistä pääsee mukaan.

Kurssin vakiosisältö on seuraava:

  • Toiminta tapahtumapaikalla / Hätäensiapua vaativissa tilanteissa
  • Potilaan tutkiminen hätäensiapua varten
  • Elvytystapahtuma: Hengityksen ja sydämentoiminnan turvaaminen,peruselvytys ja tajuttomuus
  • Vierasesineen poistaminen hengitysteistä
  • Sairauskohtaukset: Aivoverenkierron häiriön oireet, pyörtyminen, rintakipu, epilepsia, diabetes, kouristukset, hengitysvaikeudet (astma, allergia)
  • Erilaiset haavat, verenvuodot, sokki
  • Palovammat
  • Defibrillaattorin käyttökoulutus

Seuranmajalle on hankittu Defibrilaattori yhdessä kyläyhdistyksen kanssa.

Seura tarjoaa tilaisuudessa kahvit

Vastaa